Itinerár na 8 dní po Novom Zélande – Južný ostrov
Kedy navštíviť Nový Zéland
Na južnej pologuli je leto od decembra do februára. Na Novom Zélande je v tomto čase hlavná turistická sezóna, ubytovania sú drahšie a všade je viac návštevníkov. Dobrým časom na návštevu je aj v marca alebo v apríli, keď už nie je hlavná sezóna, ale počasie je stále dobré.
Južný ostrov je rajom pre turistov
Južný ostrov Nového Zélandu je rajom pre turistov, ktorí majú radi prírodu. Nespočetné túry, vynikajúco upravené a značené turistické chodníky. Jednou z menej náročných túr je tzv. Hooker Valley Track, čo je túra popri rieke Hooker a Mueller až k jazeru Hooker v Národnom parku Aoraki/Mt. Cook.
Itinerár na 8 dní po Novom Zélande ti pomôže naplánovať návštevu Nového Zélandu. V tomto článku píšem o jednom z možných plánov cesty po Južnom ostrove Nového Zélandu. Tento plán cesty som zostavil podľa svojej cesty, ktorú som po tomto krásnom kúte Zeme absolvoval. Samozrejme, že Južný ostrov ponúka oveľa viac ako som mohol zakomponovať do svojho plánu cesty, ale snažil som sa prejsť aspoň tie miesta, ktoré človek musí vidieť…
Itinerár na 8 dní po Novom Zélande
1. deň – Christchurch
Deň 1. – Cestu začni v najväčšom meste Južného Ostrova, v meste Christchurch. Po Novom Zélande veľa turistov zvolí ako dopravný prostriedok, a zároveň spôsob ubytovania, tzv. campervan. Campervan je menšia dodávka, v ktorej môžeš prespať. Či už plánuješ prejsť Nový Zéland campervanom alebo prespávať po hoteloch, zo skúseností môžem odporučiť požičovňu Jucy. Typické zelené campervany tejto požičovni aút budeš často stretávať na cestách.
Mesto Christchurch zasiahlo v rokoch 2010 a 2011 ničivé zemetrasenie. Množstvo budov zemetrasenie zničilo alebo poškodilo. Nanešťastie aj veža katedrály nevydržala a zrútila sa. Do katedrály sa nedostaneš cez most, ktorý ju obkolesuje. V centre mesta nájdeš mnoho prázdnych plôch, kde kedysi stáli budovy. Ale pretočme list a venujme sa pozitívnym veciam.
Neďaleko centra sa prejdi po obrovskom a pekne upravenom Hagley parku. Po prechádzaj sa po botanickej záhrade, ktorá je jeho súčasťou. Nájdeš tu stromy a rastliny, ktoré sa nikde inde na svete nenachádzajú. Po prechádzka sa vydaj k Tichému oceánu. Po móle New Brighton Pier sa dostaneš ďalej od brehu. Znie to ako oxymoron, ale sleduj divoké vlny Tichého oceánu.

2. deň – Národný park Aoraki/Mount Cook
Deň 2. – Už na požičanom aute sa presuň viac do stredu Južného ostrova. Cestou sa urob prestávku pri jazere Tekapo a jazere Pukaki.
Jazero Tekapo
Po necelých 3 hodinách jazdy autom prídeš z Christchurch k jazeru Tekapo. Zaparkuj na bezplatnom parkovisku neďaleko. Prejdi cez most pre chodcov a urob si fotku pred malebným Kostolom dobrého pastiera s panorámou jazera. Tekapo je známe tým, že v jeho okolí rastú farebné, prevažne fialové, kvety, tzv. lupiny (lat. Lupinus). Hoci sú krásne, ide o invázny druh, ktorý na Nový Zéland priviezli v 19. storočí.
Zaujímavosť: Nad jazerom Tekapo sa nachádza miesto, kde je najmenší svetelný smog. Preto sa odtiaľto dá výborne pozorovať nočná obloha s miliónmi hviezd. Taktiež sa tu nachádza observatórium.
Christchurch <—> Tekapo 3 hodiny

Jazero Pukaki
Pokračuj po panoramatickej ceste smerujúcej do Národného parku Aoraki/Mt. Cook. Cesta vedieť popri tyrkysových vodách jazera Pukaki. Zastav sa na jednej z mnohých vyhliadok. A ak budeš mať šťastie na počasie, uži si výhľady na majestátne vrchy Južné Alpy.
Po príchode do Národného parku Aoraki/Mt. Cook sa ubytuj v jednom z motelov alebo ak máš dosť prostriedkov v The Hermitage Hoteli. Ubytovanie si rezervuj poriadne dopredu, lebo kapacity sú obmedzené. Po náročnej ceste môžeš stráviť večer napríklad v bare Sir Edmund Hillary Cafe & Bar. Cez obrovské panoramatické okno sleduj západ slnka nad Južnými Alpami. Uhádneš, ktorý z vrcholov je najvyšším vrchom celého Nového Zélandu – Mt. Cook (3.724 m n.m.)?
Tekapo <—> Aoraki/Mt. Cook National Park cca 2 hodiny a viac


3. a 4. deň – Hooker Valley Track a Queenstown
Deň 3. – Ráno sa vydaj na túru tzv. Hooker Valley Track. Zaparkuješ na bezplatnom parkovisku na začiatku túry. Odtiaľ pokračuješ už pešo nádhernou prírodou po výborne udržiavanom chodníku. Táto túra nie je vôbec náročná. Chodník z veľkej časti tvoria drevené trámy. Prekonáš tri mosty nad dravými riekami. Prvý most vedie cez rieku Hooker. Po ľavej strane vidíš ľadovcové jazero Mueller a za ním horu Mount Sefton (3.151 m n.m.). Na túre si vychutnaj nádherné panorámy Južných Álp s ľadovcami. Od tretieho mosta to už nie je ďaleko k jazeru Hooker. Za dobrého počasia odtiaľto uvidíš najvyššiu horu Nového Zélandu – Aoraki/Mt. Cook.
Ak si s túrami ešte nemal dosť, pokračuj autom k jazeru Tasman (Tasman lake). Taktiež ho vytvorili ustupujúce ľadovce. Časti ľadovca v podobe krýh uvidíš plávať na hladine jazera. V pozadí uvidíš jeden druhý najvyšší vrch Nového Zélandu – Mount Tasman (3.497 m n.m.). Túra je o niečo náročnejšia oproti Hooker Valley Track, keďže tu stúpaš aj do kopca. Ale aj priemerný netrénovaný jedinec to zvládne.
Poobede ťa ešte čaká scénická cesta autom do mesta Queenstown.
Aoraki/Mt. Cook National Park <—> Queenstown 3,5 až 4 hodiny


Queenstown
V rovnaký deň máš ešte pred sebou vyše 3 hodinovú cestu do mesta adreanlínových športov – Queenstown. Žije tu približne 30.000 obyvateľov, čo aj na Nový Zéland je malé mesto. Napriek tomu je turistickým strediskom. Ľudia odtiaľto chodia na túry, lyžovať do neďalekých stredísk, skúšajú bungee jumping, jazdu rýchloloďou po rieke Shotover, jazdu na horských bicykloch a ďalšie adrenalínové atrakcie. Ubytuj sa a prejdi sa centrum mesta. Nájdeš tu rôzne obchody, kaviarne a reštaurácie. Vyskúšaj hamburger v známej miestnej hamburgárni Fergburger. Po dobrom burgri vyjdi kabínkovou lanovkou nad mesto. Zažiješ tu úžasné panoramatické výhľady na jazero Wakatipu a okolité pohoria. Zvez sa sedačkovou lanovkou ešte o čosi vyššie a zjazdi kopec na „saniach“.

Nasledovný deň navštív most Kawarau, pod ktorým preteká rovnomenná rieka. V roku 1988 práve tu A.J.Hackettzaložil prvé verejné miesto komerčného bungy jumpingu na svete. Máš odvahu skočiť bungy z výšky 43 metrov a dotknúť sa hladiny rieky Kawarau? Alebo radšej budeš sledovať ako skáču bungy druhí?
Poobede sa vydaj ďalšou panoramatickou cestou z Queenstown do Te Anau, kde stráviš noc.
Aoraki/Mt. Cook National Park <—> Queenstown 3,5 hodiny


5. deň – Milford Sound
Deň 5. – Z Te Anau ešte za tmy vyraz do Milford Sound. Nový Zéland je skvelý v tom, že takmer každá cesta po Južnom ostrove, je cestou s nádhernými panoramatickými výhľadmi. Aj cesta z Te Anau do Milford Sound je nádherná. Priprav sa na niekoľko zástavok. Tou prvou sú Zrkadlové jazerá (Mirror lakes). V ich krištáľovo čistej vode sa odrážajú priľahlé hory. Sprav si ďalšie zástavky podľa uváženia. Dávaj však na parkoviskách pozor, aby ťa neprekvapil prešibaný vysokohorský papagáj kea. Kea sa vyskytuje len na Novom Zélande. Turistom rád robí zle, keď im vytrháva gumené tesnenia na autách, prípadne stierače.
Na počasie v Milford Sound musíš mať šťastie. Viac ako 300 dní do roka tu prší. V marci som vystihol krásne počasie s nádhernou modrou oblohou. Často sa to tu nestáva. Dopredu si rezervuj plavbu loďou po fjorde Milford Sound. Z prístavu uvidíš ikonický vrch Mitre peak, ktorý pomenovali podľa tvaru biskupskej čiapky (mitra). Plavbou loďou je zážitok, sleduj poriadne a možno uvidíš delfíny a na skalách sa vyhrievajúce tulene. Počas daždu sa z okolitých hôr spustia stovky vodopádov. Za pekného počasia ich toľko nie je, ale aj tak sú nádherné.
Te Anau <—> Milford Sound => 1 hodina 40 minút


6. deň – Fox Glacier
Deň 6. – Nasledujúci deň ťa čaká dlhá a náročná cesta, ale zároveň úžasná panoramatická cez prekrásnu prírodu. Z Te Anau sa vydáš späť okolo Queenstown až k jazeru Wanaka. Po 3 hodinovej ceste si tu pri brehu jazera odpočiň. Nájdeš strom rastúci vo vode (Wānaka tree), ktorý si fotografi radi fotia? Poprechádzaj sa a posilni sa dobrým jedlom. Čaká ťa ešte druhá časť namáhavej cesty.
Te Anau <—> Lake Wanaka => 3 hodiny

Pokračuj ďalej a cez priesmyk Haast sa dostaneš akoby do úplne iného sveta. Vegetácia tejto západnej časti Južného ostrova sa líši od tej, ktorú si doteraz mal/a možnosť vidieť. Vo vnútrozemí väčšina miest vyzerala suchá a vyprahnutá a často si cestou videl/a tabule s výstrahou pred možným požiarom zo sucha. Na tejto strane ostrova je všetko zelená džungľa. Južné Alpy zadržiavajú zrážky zjavne na západe. Ubytuj sa v mestečku Fox Glacier, ktoré je menej rušné ako turistickejšie mesto Franz Josef/Waiau.
Lake Wanaka <—> Fox Glacier => 3,5 hodiny

7. deň – Hokitika
Deň 7. – Odporúčam hneď skoro ráno navštíviť neďaleké jazero Matheson (Lake Matheson) a zažiť tu východ slnka. Okolo jazera vedie turistický chodník. Dostaň sa až k miestu nazvanom – view of all views (výhľad výhľadov), odkiaľ je skutočne najlepší výhľad. Ak budeš mať šťastie na počasie, práve odtiaľto v odraze hladiny jazera uvidíš zasnežené vrcholy Južných Álp, modrú oblohu a zelenú vegetáciu, ktorá jazero obklopuje. Nad hladinou ráno stúpa opar a utvára neopakovateľnú atmosféru. Pre mňa bola práve návšteva tohto miesta jedným z najkrajších zážitkov celého výletu po Novom Zélande.

Fox Glacier
Od jazera Matheson pokračuj autom k ľadovcu Fox. Aj tu majú turisti k dispozícii veľké bezplatné parkovisko. Fox glacier je 13 kilometrov dlhý ľadovec mierneho pásma nachádzajúci sa v Národnom parku Westland/Tai Poutini. Tento ľadovec je jedným z najdostupnejších pre turistov na svet. Koncová stena ľadovca sa nachádza v nadmorskej výške len 300 m n.m. Z parkoviska sa dostaneš po turistickom chodníku až na vyhliadku, z ktorej uvidíš samotný ľadovec. Cestou si všimneš tabule, ktoré ukazujú pokiaľ ľadovec siahal v minulosti. Žiaľ, aj tento ľadovec ustupuje…Prechádzka k ľadovcu je mierne do kopca, takže sa trochu ponamáhaš. Ak nemáš hlboko do peňažnky, tak si objednaj výlet helikoptérou na ľadovec.
Franz Josef Glacier
Ďalším ľadovcom hojne navštevovanom turistam je Franz Josef Glacier (po slov. ľadovec Františka Jozefa). Taktiež sa nachádza v Národnom parku Westland/Tai Poutini. Ľadovec Franz Josef je 12 kilometrov dlhý. Už samotný názov napovedá, že je pomenovaný po rakúskom cisárovi Františkovi Jozefovi I. Ľadovec pomenoval po cisárovi nemecký geológ Julius von Haast v roku 1865. V maorčine sa tento ľadovec Kā Roimata o Hine Hukatere (prekl. Slzy Hine Hukatere). K ľadovcu sa viaže legenda, podľa ktorej Hine Hukatere rada liezla po horách. Presvedčila svojho milého Tuaweho, aby liezol s ňou. Tuawe bol menej skúsený horolezec. Strhla ho lavína a zahynul. Hine Hukatere to zlomilo srdce a ronila veľa sĺz. Nebeský otec Rangi sa nad ňou zľutoval zmrazil tieto slzy do ľadovca.
Hokitika
Po návšteve ľadovcov pokračuj cestou do mestečka Hokitika. Po ľavej strane vidíš divoké vlny Tasmanovho mora. V Hokitika sa poprechádzaj po pláži. Odfoť sa s dreveným nápisom Hokitika a navštív jaskyňu so svieticimi červami. Ďalej si urob výlet do nádhernej prírody k úžine vytvorenej riekou Hokitika.
Fox Glacier <—> Hokitika 2 hodiny
Záver – Itinerár na 8 dní po Novom Zélande
Na záver môžem len uviesť, že samotný Južný ostrov ponúka aj iné trasy a iné príťažlivé miesta. Vieš si pripraviť plán cesty aj po východnom pobreží a navštíviť napríklad mestečko neďaleko Christchurch – Akaroa, ďalej Moeraki boulders(zvláštne kamenné gule na brehu Tichého oceánu), mesto Dunedin a blízku rezerváciu, kde môžeš vidieť albatrosov a tučniaky. Na sever od Christchurch môžeš zakomponovať do itineráru mesto Kaikoura a pozorovanie veľrýb, vinársku oblasť Malborough, alebo na západnej časti ostrova Palacinkové hory (Pancake hills). Na samotný Južný ostrov by som vyčlenil dlhší čas, ideálne aspoň 2 týždne.
Prečítaj si aj ďalšie itineráre na mojej stránke.
Leave A Comment