Moje TOP 5 miesta čo vidieť vo Florencii
TOP 5 miest vo Florencii
- Piazza della Signori a Palazzo Vecchio
- Katedrála Santa Maria del Fiore
- Ponte Vecchio
- Galleria degli Uffizi
- Piazzale Michelangelo
Florencia je neodmysliteľne spätá s rodom Medici, ktorý po sebe zanechal významnú stopu v podobe nádherných stavieb a skvostných umeleckých diel. V kolíske renesancie pôsobili slávni maliari ako Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci alebo Sandro Botticelli. Svoje diela tu písali klasici renesančnej literatúry ako Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio a Francesco Petrarca. Počtom návštevníkov, ktorí sem každoročne zavítajú, sa Florencia zaraďuje hneď za mestá Rím, Benátky a Miláno. Pritom počtom svojich obyvateľov je o niečo menšia ako Bratislava. A práve s Bratislavou, v minulosti zvanou ako Prešporok alebo aj Posonium, ju spája aj jedna zaujímavosť. Ale o tom sa už dočítaš v nasledovnom článku.
1. Námestie Piazza della Signoria a Palazzo Vecchio
Námestie Piazza della Signoria je hlavným námestím a bijúcim srdcom Florencie. Stretávajú sa tu ľudia, po bokoch nájdeš kaviarne a práve na tomto mieste sa odohrávali politické a historické udalosti tohto nádherného mesta. Námestiu dominuje niekoľko umeleckých skvostov. Nájdeme tu bronzovú jazdeckú sochu Cosima I. Medicejský, ktorú vytvoril Giambologna medzi rokmi 1586 až 1594. Ďalším skvostom je Neptúnova fontána taktiež zo 16. storočia vytvorená Ammannatim na objednávku Cosima I. Medicejského. Za povšimnutie stojí aj budova Loggia dei Lanzi, ktorá sa nachádza v rohu námestia s vysokými oblúkmi smerujúcimi k námestiu. Postavili ju už v 14. storočí, slúžila reprezentačným účelom, pričom odtiaľto mestská rada ohlasovala dôležité oznámenia. V oblúkoch Loggii dei Lanzi sú umiestnené zaujímavé sochy (napríklad Únos Sabiniek od Giambologni). Pred hlavnou dominantou celého námestia – Starým palácom (Palazzo Vecchio) stojí replika Michelangelovej sochy Dávida. Originál sa nachádza v Gallerii dell’Academia. Priamo pri soche je vstup do Palazzo Vecchio.


Zaujímavosť z histórie: Na námestí Piazza della Signoria v roku 1498 upálili Girolama Savonarolu, dominikánskeho mnícha, ktorý v roku 1494 niekoľko mesiacov vládol Florencii. V meste zaviedol teokraciu (zriadenie, v ktorom cirkev má všetku svetskú moc). Počas svojej vlády zaviedol prísne mravnostné zákony. Savonarola nariadil dodržiavanie prísneho pôstu, zakázal výstredné odevy, z kostolov a kláštorov odstránil ozdoby, drahé svietniky a umelecké diela. Vytvoril detské hliadky, ktoré mohli vstupovať do domov bežných ľudí a udávať ich, ak u nich našli napríklad hry, parfémy, módne doplnky, ale aj obrazy alebo sochy. Všetky takéto predmety považoval za necudné a prepychové, preto nariadil ich zničenie v ohni na hranici. Upálený na hranici napokon skončil aj samotný Savonarola…

Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio (po slov. Starý palác) už svojím názvom odkazuje na svoju dlhú históriu. Začali ho stavať podľa návrhu architekta Arnolfa di Cambia už v roku 1299 a dokončili v roku 1314. Cosimo I. Medicejský ho nechal prestavať v 40. rokoch 16. storočia. Dnes slúži Palazzo Vecchio ako radnica Florencie a zostáva významnou atrakciou pre turistov a nadšencov histórie. Môžeš preskúmať jeho nádherné miestnosti, obdivovať umelecké diela a pozerať sa na panoramatické výhľady z veže. V paláci sú veľkolepé miestnosti zdobené ozdobnými freskami, vrátane slávnej Sály päťsto, kde nájdeš ohromujúce diela Giorgia Vasariho. Po prvé nádvorie sa dostaneš bezplatne. A práve na tomto prvom nádvorí sa nachádza maľba, ktorá už takmer 500 rokov robí reklamu aj nášmu hlavnému mestu…

Spojitosť s Bratislavou? Na Michelozzovom nádvorí Palazzo Vecchio sa nachádza takmer 500 rokov staré vyobrazenie panorámy Bratislavy (tzv. veduta). Ako sa sem dostalo vyobrazenie Bratislavy? V roku 1565 sa do rodiny Medici vydala Jana Rakúska, dcéra Ferdinanda Habsburského, rímskonemeckého cisára, českého a uhorského kráľa, a sestra Maximiliána II., prvého uhorského kráľa korunovaného práve v Bratislave. V rámci príprav sobáša s Františkom Medicejským nechali vyzdobiť pre nevestu prvé nádvorie nástennými maľbami vedút 17 miest Habsburskej monarchie. Medzi mestami nechýbala aj Possonia (Bratislava). Veduta Bratislavy tak už niekoľko storočí robí reklamu nášmu hlavnému mestu, a to priamo v srdci Florencie.


2. Katedrála Santa Maria del Fiore
Ďalším miestom, čo vidieť vo Florencii je katedrála Santa Mariad del Fiore. Stavba katedrály sa začala v roku 1296 pod dohľadom architekta Arnolfa di Cambia a pokračovala viac ako 150 rokov. Najznámejšou časťou katedrály je obrovská kupola, ktorú navrhol a postavil medzi rokmi 1420 až 1436 Filippo Brunelleschi. Brunelleschiho kupola je dodnes považovaná za inžiniersky zázrak svojej doby. Po dokončení kupoly v roku 1436 katedrálu vysvätil pápež Eugen IV. Zaujímavosťou je, že chrámové priečelie, podľa návrhu architekta Emilia de Fabris z roku 1871, dokončili až v roku 1887. Priečelie obložili viacerými druhmi mramoru, pričom biely pochádza z Carrary, zelený z Prata a ružový zo Sieny. O vnútornú freskovú výzdobu kupoly sa postaral Giorgio Vasari a Federico Zuccari.




Pred katedrálou nájdeš ďalšiu pamiatku – osemboké Baptistérium sv. Jána. Všimni si nádherne zdobené bronzové dvere, ktoré Michalengelo nazval „Brány raja“. Vedľa katedrály stojí takmer 85 metrov vysoká Giottova zvonica.


3. Ponte Vecchio
Prejdi sa ponad rieku Arno cez najstarší florentský most – Ponte Vecchio. V preklade to znamená „Starý most“. Postavili ho už v roku 1345, pričom je to jediný florentský most, ktorý prežil Druhú svetovú vojnu. Nájdeš na ňom rad rôznych malých obchodíkov. Tieto boli pôvodne určené pre trhovníkov a remeselníkov, ale dnes tu už väčšinou predávajú šperky, umelecké diela, zlato a iné predmety. Zaujímavosťou je, že na moste sa nachádza spojovacia chodba tzv. Vasariho koridor, ktorý spája Palazzo Vecchio, Galleriu Uffizi a sídlo Mediciovcov – Palazzo Piti.


4. Galleria degli Uffizi
Galleriu degli Uffizi založil v roku 1581 František I. Medicejský a pôvodne slúžila ako kancelárske priestory pre florentskú správu. Odtiaľ pochádza jej názov „Uffizi“, čo znamená „kancelárie“. Budovu navrhnol architekt a maliar Giorgio Vasari. Dnes patrí Galleria degli Uffizi k najznámejším umeleckým galériám na svete. Nájdeš obrazy od najslávnejších talianskych majstrov ako napríklad Zrodenie Venuše od Sanda Boticelliho, Zvestovanie od Leonarda da Vinci alebo Medúzu od Caravaggia.



Vstupenky do Galleria degli Uffizi sa dajú kúpiť online.

5. Piazzale Michelangelo
Do mojich TOP 5 miest, čo vidieť vo Florencii zaraďaujem aj miesto, z ktorého je najkrajší výhľad na Florenciu. Námestie na kopci nad Florenciou, Piazzale Michelangelo, sa zapĺňa návštevníkmi pri západe slnka. Urob si sem prechádzku a uži si skvelé výhľady na Florenciu. Celé staré mesto máš odtiaľto ako na dlani. Nad všetkými budovami dominuje Brunelleschiho kupola katedrály Santa Maria del Fiore s Giottovov zvonicou, ale aj veža Pallaza Vecchio.


Záver – Moje TOP 5 miest čo vidieť vo Florencii
Po Benátkach a Ríme je Florencia ďalším talianskym klenotom, ktorý stojí za návštevu. Pokiaľ na to počas návštevy budeš mať čas, popri vyššie uvedených mojich TOP 5 miestach čo vidieť vo Florencii, odporúčam navštíviť aj záhrady Boboli, palác Pitti a Galleria dell’Accademia so svetoznámou Michelangelovou sochou Dávida. A keď budeš mať dosť naháňania sa po pamiatkach. Kúp si zmrzlinu alebo čokoládu vo Venchi a sadni si vedľa fontány Il Porcellino, bronzového diviaka. Podľa legendy zaznamenanej už škótskym cestovateľom Tobiasom Smolletom v 18. storočí tí, čo diviakovi pohladia rypák, tak sa do Florencie určite vrátia 🙂

Leave A Comment