Čo vidieť v Buchare

Kde sa ubytovať v Buchare

V Buchare som sa ubytoval v hoteli Komil Boutique, ktorý sa nachádza neďaleko centra večerného diania Lyabi Hauz. Hotel je zvnútra nádherne zdobený s typickými bucharskými drevenými stĺpmi. V Buchare nájdeš široké spektrum ubytovaní od jednoduchých domácich guesthousoch až po päťhviezdičkové hotely. Vždy samozrejme záleží od rozpočtu a štandardu, na aký si zvyknutý. Ideálne je nájsť ubytovanie blízko historického centra, aby si to nemal ďaleko k pamiatkam.

pohľad na Mir-i-Arab v meste Buchara

Kde sa najesť v Buchare

Odporúčam ochutnať tradičnú uzbeckú kuchyňu v reštaurácii Old Bukhara. Vyskúšaj vynikajúce polievky, šaláty, šašlíky alebo bucharský plov. Ceny sú tu možno o niečo vyššie ako inde v Buchare, ale stále veľmi priaznivé. Napríklad šalát Afruz stál (2024) v prepočte 1,4 EUR, hovädzí vývar (šurpa) cca 1,8 EUR, kebab s hranolkami 2,5 EUR. V Buchare som si taktiež obľúbil čajovňu Silk Road Teahouse. Za paušál 70.000 UZS (cca 5 eur) na osobu ti naservírujú rôzne čaje „all you can drink“ a k tomu prinesú chuťovky.

Na tanieri je tradičné uzbecké jedlo plov skladajúce sa z ryže, mäsa a zeleniny - čo vidieť v Buchare

Aké suveníry z Buchary si priniesť?

Buchara je ideálnym miestom na nákup suvenírov pri ceste po Uzbekistane. Práve tu je možné kúpiť rôzne korenia, výšivky, koberce, drevený držiaky na knihy, kresby, ale aj klasické suveníry ako magnetky alebo pohľadnice.

obchod s kobercami v Buchare

Ďalšie zaujímavé články

  • Hotel Uzbekistan

Zápisky z ciest 5: Taškent, Uzbekistan

Zápisky z ciest 5: Taškent, Uzbekistan Kde sa ubytovať v Taškente Taškent je veľkomesto, ktoré ponúka luxusné ubytovanie v hoteloch ako Hilton alebo Hyatt. Na svojej [...]

  • Mir-i-Arab v Buchare

Čo vidieť v Buchare

Čo vidieť v Buchare Kde sa ubytovať v Buchare V Buchare som sa ubytoval v hoteli Komil Boutique, ktorý sa nachádza neďaleko centra večerného diania Lyabi [...]

Buchara je jedným z ďalších miest na Hodvábnej ceste, ktoré nemožno na návšteve Uzbekistanu vynechať. V nasledovných riadkoch sa s tebou podelím o tom najlepšom čo vidieť v Buchare, ale aj o praktických informáciách, ako sem dostať a kde sa ubytovať. 

Stručná história Buchary

Buchara (po uzbecky Buxoro), jedno z najstarších miest Strednej Ázie. Korene tohto starého mesa siahajú až do 5. storočia pred Kristom. Vďaka svojej polohe na Hodvábnej ceste sa stalo dôležitým centrom obchodu a kultúry, kde sa stretávali perzské, grécko-baktrijské, arabské a mongolské vplyvy. Do Buchary priniesli Arabi islam v 7. storočí nášho letopočtu. Už v 12. storočí vznikol slávny minaret Kalon, ktorý je dodnes dominantou Buchary. Buchara sa stala významným centrom islamského učenia a pôsobili tu významné osobnosti ako filozof Avicenna (Ibn Sina) a básnik Rudaki.

Mongoli pod vedením Džingischána v 13. storočí spôsobili mestu rozsiahle škody. Napriek tomu sa niektoré stavby, vrátane minaretu Kalon, zachovali. Podľa legendy bol Džingischán tak unesený krásou Kalonského minaretu, že ho ušetril od zničenia. V 16. storočí sa Buchara stala hlavným mestom Bucharského emirátu pod vládou dynastie Šajbanidov. V tomto období došlo k veľkému rozmachu architektúry, kedy vznikli nádherné mešity, medrasy a minarety, ktoré dodnes zdobia mesto.

V 19. storočí sa Buchara dostala pod vplyv Ruskej ríše a neskôr Sovietského zväzu. V roku 1993 bolo historické jadro zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mir-i-Arab v Buchare
čo vidieť v Buchare - pohľad na areál mešity Kalon

1. Kalonský minaret

Kalonský minaret dal postaviť v roku 1127 karachánsky vládca Mohamed Arslan Chán. Dodnes je jedným z najznámejších symbolov Buchary a významným príkladom islamskej architektúry Strednej Ázie. S výškou 48 metrov slúžil ako orientačný bod pre obchodníkov na Hodvábnej ceste a ako miesto, z ktorého sa zvolávali veriaci k modlitbe. História minaretu Kalon má však aj svoju temnú stránku. Práve z tohto minaretu sa vykonával trest smrti, keď odsúdených na smrť zhodili z výšky na zem…

Počas mojej návštevy sa na Kalonský minaret nedalo vystúpiť. Škoda, výhľad z neho do diaľav musí byť úžasný. Džingischán ho síce v 13. storočí nezničil, ale takmer sa to v roku 1920 podarilo Červenej armáde počas operácie Buchara. Množstvo pamiatok, počas bombardovania Sovietmi, bolo v Buchare zničených alebo ťažko poškodených. Zásah dostal aj Kalonský minaret. Našťastie napokon vydržal a jeho krásu môžeme dodnes obdivovať. Dopadol lepšie ako vnútorná pevnosť – citadela Ark, ktorej sa nám zachovala len časť.

čo vidieť v Buchare - pohľad na Kalonský minaret z mešity Kalon
čo vidieť v Buchare - námestie pred Kalonským minaretom a mešitou pri západe slnka
čo vidieť v Buchare - pohľad na minaret Kalon spod klenby mešity Kalon
Vysoká veža - minaret - vpredu vetvy stromu

2. Citadela Ark

Ark of Buchara (alebo citadela Ark) je ďalším z hlavných turistických lákadiel Buchary čo musíš vidieť. Citadela Ark sa považuje za najstaršiu stavbu v Buchare, keď jej korene siahajú až do 5. storočia n.l. Slúžila ako sídlo emirov z Buchary. Odtiaľto vládli nad rozľahlou ríšou. Bolo to akési mesto v meste. Žil tu emir s rodinou, služobníctvom, úradníkmi a vojskom. Zachovali sa, resp. boli zrekonštruované jej masívne hradby. Zachovalé budovy sú v súčanosti múzeom, kde sa dozvieš viac o tom, ako sa žilo v bucharskom emiráte. Taktiež jednou z častí, ktorú bombardovanie nezasiahlo, bola časť s trónom panovníkov. Za poplatok sa tu vieš prezliecť za panovníka a odfotiť sa na tróne.

Vstupné:            40.000 UZS (cca 2,8 EUR)

Čas prehliadky:    1 až 2 hodiny

vnútorná pevnosť - citadela Ark v Buchare pri západe slnka
masívne hradby citadely Ark v Buchare
bárna do citadely Ark v Buchare
trón emirov z Buchary pod dreveným nádherne zdobeným stropom
čo vidieť v Buchare - hradby s ťavou pred nimi
Hardby citadely Ark a vstupná brána vľavo

3. Medresa Mir-i-Arab

Medresu Mir-i-Arab postavili v 16. storočí za vlády dynastie Šajbanidov. Jej výstavbu financoval je šejk Abdullah Jam, známym tiež ako Mir-i-Arab, od ktorého získala svoje meno. Mir-i-Arab založili ako centrum vzdelávania a náboženských štúdií a dodnes slúži ako škola pre islamských teológov a učencov. Fungovala aj za čias Sovietskeho zväzu.

Budova je súčasťou širšieho komplexu Poi-Kalon a je známa svojou jedinečnou architektúrou, zdobenou jemnými mozaikami a geometrickými vzormi. Medresa má veľkolepý portál, dve tyrkysové kupoly a zdobené interiéry, ktoré reprezentujú majstrovstvo stredovekých remeselníkov.

malé deti hrajúce sa pred medresou Mir-i-Arab
námestie s medresou Mir-i-Arab v Buchare
obchodík a medresa Mir-i-Arab v pozadí

4. Mešita Magoki Attari

Mešita Magoki Attari je nenápadná stavba pri komplexe Lyabi Hauz. Má však zaujímavú históriu. Jej názov znamená „mešita v priekope“. Postavili ju na mieste, kde sa predtým nachádzal zoroastriánsky chrám. Jej vznik sa datuje niekde do dôb 9. a 10. storočia. Táto stavba bola ušetrená Džingischánovho ničenia v 13. storočí len vďaka veriacim, ktorý ju zasypali pieskom a tak schovali pred mongolskými vojskami. V súčastnosti slúži ako múzeum kobercov.

čo vidieť v Buchare

5. Lyabi Hauz

Lyabi Hauz je historický komplex a jeden z najznámejších verejných priestorov v Buchare. Svoj názov odvodzuje od veľkej nádrže (hauz), ktorá sa nachádza uprostred námestia. Slovo „Lyabi Hauz“ doslova znamená „pri nádrži„. Nádrž slúžila ako hlavný zdroj vody pre miestnych obyvateľov v čase, keď bolo zásobovanie vodou v Strednej Ázii často komplikované suchým podnebím. Takýchto nádrží (hauzov) bolo po Buchare množstvo. Častokrát sa však stávali epicentrom rôznych epidémií. Preto väčšinu z nich z hygienických dôvodov zasypila a Lyabi Hauz je jedna z mála, ktoré sa zachovali.

Komplex pri Lyabi Hauz zahŕňa stavby ako sú medresa Kukeldáš medresa Nadir Divanbegi. Medresu Kukeldáš, najväčšiu v Buchare, postavili v 16. storočí a je známa svojou impozantnou fasádou a vnútornými nádvoriami. V súčasnosti sa v nej nechádzajú rôzne obchody, zväčša s textilom. Nadir Divanbegi medresu zamýšľali pôvodne za účelom karavanseraje. Neskôr ju prestavali na náboženskú školu. Zvláštnosťou tejto medresy je jej neobvyklá dekorácia, ktorá zahŕňa zobrazenia vtákov a ľudskej tváre. V islamskom umení tej doby to bolo veľmi neobvyklé, keďže zvyčajne zobrazovanie živých tvorov islam zakazoval.  

Nádrž Lyabi Hauz obklopujú krásne stromy, ktoré vytvárajú príjemné, tieňové prostredie, kde sa miestni obyvatelia stretávajú, oddychujú a debatujú.

Lyabi Hauz
socha miestneho chytráka Nasraladína Hodju
vstupný portál do medresy Nadir Divanbegi s vyobrezením mýtického vtáka - símurga

6. Chor Minor

Chor Minor, tiež známy ako „Štyri minarety“ je jedinečná historická stavba, ktorá slúžila ako vstupná brána do medresy. Po medrese postavenej na začiatku 19. storočia zostala už len táto vstupná brána. Každá z vežičiek je odlišná. Pripomínajú mughalský architektonický štýl, ktorý možno vidieť v Indii. Vnútri sa nachádza malý obchod so suvenírmi. Za poplatok sa vieš dostať aj na strechu priamo medzi tyrkysové vežičky. Okolie Chor Minor je pokojné bez turistických davov. Od Lyabi Hauz sa sem dostaneš cca 15 minútovou prechádzkou pešo. Zastav sa, sadni si  na jednu z lavičiek v okolí a užívaj si pokojnú atmosféru.

dĺžka návštevy:      cca 30 minút

kedysi vstupná brána do medresy štvorcového pôdorysu so štyrmi rôznymi tyrkysovými vežičkami v mughalskom štýle

7. Mauzóleum Isláma Samáního

Mauzóleum Islama Samáního, známe aj ako Mauzóleum Samánidov, je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok v Buchare a považuje sa za skvost islamskej architektúry v Strednej Ázii. Postavili ho už v 10. storočí ako hrobku Islama Samáního, zakladateľa dynastie Samánidov, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v rozvoji islamu a kultúry v regióne. Jedinečná architektúra mauzólea kombinuje prvky perzského a islamského štýlu.

Starobylé mauzóleum Isláma Samáního v tvare kocky
stará budova - mauzóleum v tvare kocky

Čo vidieť v Buchare – záver

Buchara je mesto veľké ako naše Košice. Ak sem pricházdaš vlakom vedz, že vlakovú stanicu a historické centrum delí približne 17 kilometrov. Stopni si alebo privolaj si taxík. Ubytovanie zvoľ určite v blízkosti pamiatok. Ceny nie sú vysoké, aspoň zatiaľ, kým aj toto mesto neobjaví masový turizmus. Na návštevu odporúčam stráviť tu dve noci. Všeobecné informácie o cenách dopravy, ubytovania a jedla v Uzbekistane sa dočítaš viac v mojom blogu Koľko stojí dovolenka na vlastnú päsť v Uzbekistane.